Inkontinencia, alebo inak povedané nedobrovoľný únik moču, je pomerne rozšírený zdravotný problém, ktorý však ešte stále ostáva akýmsi tabu v oblasti medicíny. Inkontinencia je definovaná ako prejav akéhokoľvek samovoľného úniku moču, teda neovládateľného vôlou. Nejde pritom o chorobu, ale skôr príznak, ktorý poukazuje na poruchy v oblasti dolných močových ciest.
Inkontinencia častejšie postihuje ženy a starších ľudí. Keďže ide o chúlostivý problém, postihnutí ľudia pociťujú často hanbu, rozpaky, vyhýbajú sa návšteve lekára a svoje problémy sa snažia zatajiť. Podľa celosvetových štatistík predstavuje únik moču častý a vo svojich dôsledkoch závažný zdravotný, ale aj spoločenský problém, ktorý je však potrebné a možné riešiť.
Ako vzniká inkontinencia moču
Inkontinenciu moču vo všeobecnosti možno definovať ako stratu schopnosti vedome určovať okamih vyprázdnenia a udržať moč. Tento problém často súvisí so zníženou funkciou uzáverového mechanizmu močového mechúra. Vo veľkej miere sa však na ňom podieľa aj vek, genetická predispozícia, ochabnutie svalov panvového dna a pohlavie.
Hoci inkontinencia nepostihuje iba ženy, kvôli anatómii ženského tela a močového traktu sú ňou ženy predsa len ohrozené častejšie. Stáva sa tak v tehotenstve, po ťažkých alebo opakovaných pôrodoch, po operáciách, úrazoch v oblasti močovej rúry, či v staršom strednom veku vplyvom hormonálnych zmien.
Vzostup vnútrobrušného tlaku spôsobuje zvýšený tlak v močovom ústrojenstve a pri uvoľnenom svalstve panvového dna tak dochádza k úniku moču – a to často aj bez predošlého pocitu nutkania na močenie. Môže ísť o úniky po kvapkách, ale aj v menších prúdoch – ale taktiež aj vo väčších množstvách.
Napriek tomu, že nejde o závažný zdravotný problém, má veľký vplyv na psychiku a spoločenský aj pracovný život postihnutého, keďže mu bráni v bežnom praktickom živote.
Najčastejšie druhy inkontinencie
V závislosti od príznakov, ktoré sa pri inkontinencii bežne zjavujú (a taktiež z pohľadu úhrad zdravotných poisťovní, ktoré preplácajú zdravotné hygienické pomôcky) sa inkontinencia delí na viacero druhov a stupňov. Najľahší stupeň sa prejavuje ako občasný únik moču. Trvalý únik moču vyskytujúci sa niekoľkokrát denne a tiež v noci sa prejavuje najčastejšie u trvale ležiacich pacientov.
V medicíne sa stretávame s pojmami stresová, urgentná, reflexná a zmiešaná inkontinencia, ktorá je súborom viacerých príznakov súčasne. Urgentná inkontinencia predstavuje únik moču spojený s náhlym nutkavým a neovládateľným pocitom na močenie. V tomto prípade býva poškodený sval močového mechúra, ktorý kontroluje jeho sťahovanie. Príčinou môžu byť zle liečené zápaly močových ciest, no touto poruchou trpievajú predovšetkým starí ľudia.
Reflexná inkontinencia súvisí s neurologickými ochoreniami, po úraze mozgu alebo miechy. Nemá na ňu vplyv vek, mechúr sa v tomto prípade správa reflexne, podobne ako u malých detí, keď k úniku moču dochádza samovoľne. Najčastejším typom úniku moču, predovšetkým u žien, je stresová inkontinencia.
Stresová inkontinencia u žien
Tento druh úniku moču nesúvisí so psychickým stresom, ako by to mohlo na základe pomenovania vyznieť. Naopak, objavuje sa napríklad pri silnom smiechu, ale aj kašli, pri kýchaní, športe, stúpaní hore schodmi alebo inej fyzickej námahe. Výnimkou nie sú ani intímne okamihy s partnerom a dvíhanie ťažkých bremien.
Postihuje predovšetkým ženy, a to v akomkoľvek veku. Jednou z príčin býva aj nadváha, fajčenie, pôrody, nevhodný pitný režim, časté zápaly močových ciest. Niekedy sa vyskytuje aj v období klimaktéria, keď u žien klesá hladina hormónu estrogén. Na Slovensku týmto druhom inkontinencie trpí približne 15 % žien, ale iba každá piata vyhľadá pomoc lekára.
Pôvod problému spočíva v oslabenom panvovom dne. Pri všetkých spomínaných aktivitách sa zvyšuje tlak na močový mechúr a svalstvo panvového dna nie je schopné stiahnuť sa dostatočne na to, aby udržalo moč. Zvyčajne však uniká iba malé množstvo moču.
U mužov sa obyčajne vyskytujú iné druhy inkontinencie. Stresová inkontinencia sa môže objaviť vo výnimočných prípadoch ako stav spojený s pooperačnými problémami po odstránení prostaty alebo pri ochoreniach prostaty.
Stresová inkontinencia sa väčšinou lieči konzervatívnym spôsobom, ale možná je aj operácia. Tá býva indikovaná pri výraznejšom stupni stresovej inkontinencie. V rámci zlepšenia zdravotného stavu a prevencie sú veľmi vhodné tzv. Kegelove cviky na posilnenie panvového dna. Na tento účel sa predávajú dokonca už aj špeciálne zdravotné pošvové guľôčky.
Cvičiť je potrebné pravidelne a dlhodobo. Vyššia telesná hmotnosť predstavuje zvýšenú záťaž na všetky tkanivá v panve, aj preto majú obézne ženy až 4-krát vyššiu pravdepodobnosť rozvoja stresovej inkontinencie. Strata hmotnosti a posilnenie svalov môžu byť veľmi úspešným riešením. Pokiaľ sa problém nezačne riešiť včas, môže prejsť do závažnejšej formy, trvalého a nekontrolovaného úniku moču – hoci aj v pokojnej polohe.
Symptómy stresovej inkontinencie možno veľmi dobre zvládnuť používaním špeciálnych zdravotných pomôcok v podobe ochranných vložiek alebo ochrannej spodnej bielizne. Obyčajné menštruačné vložky nie sú vhodné, pretože nemajú dostatočnú savosť a nedokážu eliminovať prípadný zápach.
Spoľahlivú ochranu dokážu zabezpečiť iba správne zvolené inkontinenčné vložky. Ich nosenie je diskrétne, navyše sú jemné a priedušné. Predpísať ich môže lekár, dajú sa však kúpiť aj bez predpisu v lekárni alebo v zdravotných potrebách, a to v rôznych veľkostiach.
Zlepšenie problémov s únikom moču a prípadné vyliečenie znamená pre pacientov okrem iného zmenu kvality života a plnohodnotný návrat do spoločnosti.