Poznáte príznaky alergie na roztoče? Hneď ako sa u detí vyskytnú, je dôležité, aby ste začali okamžite konať. Alergia totiž môže negatívne ovplyvniť nielen detský spánok, ale taktiež aj náladu a koncentráciu vašich ratolestí. Čo pomáha na alergiu a aké preventívne kroky by ste mali v domácnosti podniknúť?
Zdroj obrázka: Penyushkina / Shutterstock.com
Ako sa prejavuje alergia na roztoče u detí?
Výskyt alergie na roztoče u detí je ľahko rozpoznateľný. Toto sú najčastejšie príznaky:
- nádcha,
- pocit upchatého nosa,
- časté kýchanie,
- pálenie a slzenie očí,
- ekzém,
- kašeľ.
Tieto symptómy sa často zhoršujú v noci, keď dieťa príde do kontaktu s prachovými časticami, ktoré sa držia v posteľnej bielizni, pod posteľou a vlastne aj všade navôkol. Máte podozrenie, že sa u vášho dieťaťa skutočne vyskytla alergia na roztoče? Neváhajte navštíviť ordináciu lekára!
V čom spočíva liečba alergie u detí?
Pri liečbe, samozrejme, lekár predpíše lieky, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky, uľavia prieduškám a majú protizápalové účinky.
Podľa babských rád spočíva prírodná liečba alergie v užívaní byliniek s protizápalovými a protialergickými účinkami. Medzi tieto bylinky radíme pŕhľavu, listy čierneho ribízu či napríklad kurkumu.
Ako zatočiť so spúšťačmi alergie?
Aj napriek tomu, že lekár predpíše vhodné lieky, nebojte sa zakročiť a zmierniť spúšťače alergie. Dôkladnému upratovaniu sa nevyhne detský matrac, vankúš ani prikrývka. Práve s príchodom jesene sa roztočom v domácnostiach páči najviac, pretože sa začína kúriť a menej vetrať, čím pre ne vznikajú ideálne podmienky. Pravidelnému upratovaniu a výmene posteľnej bielizne sa však nevyhnete ani vtedy, keď sa u dieťaťa vyskytne alergia na psa alebo mačku.
Zdroj obrázka: Oksana Arkhangelova / Shutterstock.com
Ako často meniť obliečky?
Keďže obľúbeným útočiskom roztočov sú práve postele, je nutné posteľnú bielizeň častejšie meniť. Kedy meniť obliečky? Ideálne každý týždeň, maximálne raz za dva týždne.
Ako sa starať o detské matrace a ako prať poťah?
Aby matrac vydržal v čo najlepšom stave čo najdlhšie, zaobstarajte si naň praktický poťah, ktorý ľahko vyperiete v práčke a účinne ho tak zbavíte nečistôt. Teplotu prania prispôsobte pokynom na štítkoch. Niektoré poťahy je možné prať na 60 °C, iné dokonca aj na 90 °C. Matrac pravidelne vysávajte, otáčajte a pri prezliekaní obliečok ho nechajte vyvetrať. Hygienická životnosť detského matraca je 7 až 10 rokov. Nezabúdajte ho teda po uplynutí tejto doby vymeniť za nový.
Zdroj obrázka: Onjira Leibe / Shutterstock.com
Ako dopriať deťom zdravý a kvalitný spánok?
Aby sa dieťaťu dobre spalo a nebudil ho kašeľ či nádcha, môžete podniknúť nasledovné kroky:
- Zaobstarať antialergickú prikrývku pre dieťa.
- Kúpiť dieťaťu vhodný matrac na spanie. Nezabúdajte ani na to, že matrace a prikrývky pre bábätko a malé dieťa musia spĺňať iné podmienky ako tie pre dospelých. Na zónovanie a záťažové prikrývky radšej rovno zabudnite. Vhodné sú napríklad penové matrace.
- Vankúš pre dieťa by mal byť menší a ideálne vyrobený z dutého vlákna.
- Doprajte vašej ratolesti vhodnú posteľnú bielizeň. Neviete, aké obliečky vybrať pre dieťa? Najlepšou voľbou sú jednoznačne tie bavlnené.
- Miestnosť pred spaním riadne vyvetrajte.
- Pravidelne vysávajte a pomocou prachovky sa zbavte prachových častíc v okolí postele.
Zdravý spánok je pre deti rovnako dôležitý ako pre dospelých. Len tak môžu byť v škôlke či základnej škole bdelé a úplne koncentrované.
Koľko hodín spánku potrebujú deti?
Vytvorenie ideálnych podmienok pre kvalitný spánok je jednoduché, ale viete, koľko spánku potrebujú deti? Do 12. mesiaca života prespia bábätká denne až 15 hodín a čas strávený spánkom sa začne znižovať až medzi prvým a tretím rokom. Predškoláci potrebujú spať od 10 do 12 hodín a deti na prvom stupni základnej školy vyžadujú od 10 do 11 hodín spánku.
Spríjemnite spánok svojej ratolesti, ktorá trpí alergiou na prach. Pravidelne vymieňajte posteľnú bielizeň, vysávajte matrac aj okolie postele a perte matracové poťahy.