Ako by mala vyzerať ideálna strava dojčiacej matky?

strava dojčiacej matky

Už v období tehotenstva je dôležité dodržiavať určité stravovacie zásady pre zdravie seba a dieťaťa, čo platí rovnako aj v čase dojčenia. Po narodení dieťaťa však matky pri všetkých povinnostiach, prebdených nociach a množstve stresu často zabúdajú na dôležitosť a kvalitu vlastného stravovania.

Jedálniček dojčiacej matky ale ovplyvňuje tvorbu materského mlieka a práve to dáva bábätku základ pre jeho zdravie. Materinské mlieko predstavuje prvý a najprirodzenejší spôsob výživy, ktorá je veľmi dôležitá pre jeho správny vývoj.

Tvorba materského mlieka je však pre organizmus matky veľkou záťažou, čo sa odzrkadľuje aj na zvýšenom výdaji živín, minerálov a vitamínov. Matka by si preto mala zabezpečiť dostatočný príjem potravy, aby zabezpečila dostatočné množstvo a kvalitu materinského mlieka a zároveň kompenzovala vlastný nedostatok živín spôsobených tvorbou mlieka.

Príjem potravy by tak mal byť o niečo vyšší ako obvykle a v jedálničku by nemali chýbať ani vitamíny pre dojčiace matky.

Základné stravovacie zásady

V prvom rade by sa matky nemali obmedzovať a hlavne sa nesnažiť čo najskôr vrátiť k postave spred tehotenstva. Takto môžete svojmu zdraviu práve uškodiť a tiež aj kvalite materského mlieka, teda aj dieťaťu.

Pri dojčení sa totiž zvyšuje potreba príjmu potravy, pretože matky neživia len seba ale aj dieťa. Najdôležitejšia je rozmanitá a vyvážená strava bohatá na zdravé tuky, bielkoviny ale aj vitamíny a minerály, ktoré potrebuje každý organizmus. Jedlá by tak mali byť naplnené energiou a živinami, preto sa vyhýbajte potravinám s prázdnymi kalóriami, ktoré len zasýtia ako je múka alebo cukor.

Samozrejme neuškodí, ak matka občas zhreší napr. čokoládou alebo zmrzlinou, no všetko by malo byť s mierou, pretože chuť a kvalita materského mlieka sa tiež mení v závislosti od matkinej stravy.

Súčasťou jedálnička by mali byť aj vitamíny pre kojace matky, pretože nie vždy sa dá získať dostatok vitamínov z potravy. Niekedy sa tiež nestíha dodržiavať kompletný denný jedálniček dojčiacej matky a tak je na mieste sa obrátiť aj na doplnky výživy.

Kľúčový faktor je aj dostatočný pitný režim, pretože dojčením matka stráca množstvo tekutín, ktoré treba dopĺňať. Taktiež by ste sa mali vyhýbať alkoholu a obmedziť kofeín.

Počúvajte vlastné telo a vaše dieťa

Matky by z jedálnička nemali vylučovať potraviny bez konkrétneho dôvodu. Ak teda nejde vyslovene o nejaký fast food alebo všeobecne nezdravé potraviny.

S tým však súvisí počúvanie vlastného tela a sledovanie toho, ako vášmu dieťaťu vyhovujú. Ak je dieťa po dojčení nepokojné a plače alebo má problém zaspať či nafúknuté brucho a pod., je dobré si viesť záznam toho, čo jete a pokúsiť sa nájsť spojitosť. Až v takomto prípade je dobré určitú potravinu vysadiť. 

Na záver, aj keď je pri starostlivosti o bábätko a uponáhľanosti ťažké nájsť si čas pre seba, obmedzovaním sa a hladovaním, alebo nepravidelnou stravou si veľmi nepomáhate a to ani bábätku.

Zamerajte sa preto na dobrú vyváženú a pravidelnú stravu, podporenú vitamínmi pre dojčiace matky, ktorá by mala zaručiť bezproblémové dojčenie.