Toto ochorenie sa niekedy označuje aj ako „choroba ťažko manuálne pracujúcich ľudí“ a my vám v tomto článku vysvetlíme, prečo.
Ak ste si mysleli, že ťažko pracujúcim človekom je len osoba, ktorá zdvíha obrovské bremená a kope základy pre modernú stavbu, môžete sa mýliť. Ani ľudia v klasickej kancelárii to nemajú jednoduché.
Čo je karpálny tunel?
Ak pracujete v administratíve, veľmi dobre viete, o čom je reč. Takéto zamestnanie sa môže javiť ako pohodlné, no len do toho momentu, než si sadnete za svoj pracovný stôl a zapnete počítač. Ak je sedavé zamestnanie spolu s písaním na klávesnici a ovládaním myši, vašou hlavnou náplňou, môžete byť kandidátom na toto ochorenie.
Jednotvárny pohyb ruky a jej poloha sa pri dlhodobom pracovnom režime nemení. Ak si to prepočítame na klasický osemhodinový pracovný čas, v týždňoch, mesiacoch a rokoch je to nepredstaviteľná doba, kedy sa vaša ruka stáva predmetom jedného pohybu. Vtedy vzniká karpálny tunel.
Začína to v zápästí
Presilenie zadného zápästného svalu, cez ktorý prechádza prístredný nerv, ktorý v takomto dlhodobom horizonte pri spomínanej pracovnej činnosti a polohe ruky môže stvrdnúť, je karpálnym tunelom. Ak by sa k tomu všetkému náhodou pridali ešte aj nepríjemné neuropatické bolesti, ktoré majú veľký súvis s cukrovkou, nemáte jednoducho šancu sa plnohodnotne sústrediť na svoju prácu.
Jednoduché riešenie
Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť vzniku tohto ochorenia je, prestať pracovať v takejto polohe, čo nie je asi až tak celkom jednoduché. Ak pociťujete tŕpnutie a znecitlivenie prvých troch prstov, vyrieši to operácia, ktorá pomohla už mnohým ľuďom.
Ak si svoje zdravie vážite, tak nečakajte a riešte vzniknutú situáciu, tak ako je to možné a najlepšie zo začiatku.