Svetový deň bez tabaku 2017

svetový deň bez tabaku
Tabak a jeho užívanie zabije ročne viac ako 7 miliónov ľudí, z toho viac ako polovica sú nefajčiari. O tom, čo spôsobuje cigaretový dym a nikotín, diskutovali odborníci na tlačovej konferencii, ktorú Ministerstvo zdravotníctva SR zorganizovalo pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku.
Svetový deň bez tabaku každoročne už od roku 1987 pripadá na 31. máj, jeho hlavným cieľom je zmierniť globálne následky fajčenia a zabrániť „tabakovej epidémii“. Na jej následky vo svete zomrie množstvo ľudí. Slovensko taktiež rieši problémy súvisiace s fajčením, pretože viac ako 12-tisíc ľudí ročne u nás umiera na choroby súvisiace s užívaním tabaku.
„Až 12% všetkých úmrtí nad 30 rokov majú na svedomí účinky tabaku. Zdravým životným štýlom a životosprávou dokážeme zabrániť mnohým odvrátiteľným úmrtiam,“
povedal štátny tajomník MZ SR Stanislav Špánik.
„Fajčenie dokázateľne zvyšuje riziko akéhokoľvek onkologického ochorenia, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, vrátane ischemickej choroby srdca či aterosklerózy,
doplnil generálny riaditeľ Sekcie zdravia MZ SR Štefan Laššán.
fajčenie škodí zdraviu

Poradne zdravia

Na Slovensku funguje 36 poradní zdravia, ktoré spadajú pod regionálne úrady verejného zdravotníctva. Okrem základného poradenstva o zdravom spôsobe života odborníci fajčiarom v poradniach poradia aj to, ako sa tohto zlozvyku zbavia. Podľa prieskumov v SR fajčí 30% mladých ľudí vo veku 18-19 rokov, pričom dievčat viac ako chlapcov.
„Vysoké percento fajčiarov nám hovorí o tom, že chcú prestať fajčiť, ale nevedia ako, v poradniach sa im snažíme pomôcť nájsť správny a účinný spôsob,“
vysvetľuje Mária Avdičová, vedúce Odboru epidemiológie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Vlak zdravia už túto stredu vyráža z Bratislavy o 7.55 h

V stredu 31. mája bude v rýchliku, ktorý odchádza z Bratislavy do Košíc o 7:55 h,  jeden z vozňov vyhradený pre poradenskú činnosť spojenú s vyšetrovaním pľúc (spirometria). Záujemcovia si budú môcť dať zistiť pľúcne funkcie a zmerať množstvo vydychovaného oxidu uhoľnatého.
„Fajčenie nie je zlozvyk, je to závislosť. Po 2-3 hodinách ako klesne hladina dopamínu, si fajčiar musí zapáliť. Treba si nájsť takú závislosť, ktorá nám neškodí, napr. šport,“ 
uviedol pneumológ z Fakultnej nemocnice Nitra Daniel Paulovič, ktorý bude osobne k dispozícii záujemcom o meranie pľúcnych hodnôt vo vlaku.