Ako bojovať s únavou a vyčerpaním počas dňa

bojovať proti únave

Únava počas dňa postihuje mnoho ľudí, no najčastejšie ženy a nemusí byť spôsobená len nedostatkom spánku. Ak sa aj po prebudení cítite bez energie a vyčerpaní, telo vám dáva signál, že niečo nie je v poriadku. Tento signál vás varuje pred preťažením a oznamuje, že si telo pýta zmenu, inak sa to odzrkadlí na psychickom a fyzickom stave.

Medzi najčastejšie príznaky únavy tak patrí bolesť hlavy a svalov, ale aj nesústredenosť, náladovosť a hlavne ospalosť.

Čo môže spôsobovať únavu a vyčerpanosť?

V prípade, že nejde o nedostatok spánku, ktorý by mal trvať aspoň 7 hodín a ideálne v úplne tmavej miestnosti bez prítomnosti elektroniky, môže ísť o iné príčiny, ktoré sa zvyknú zanedbávať.

Najčastejšie je príčinou nedostatok živín a minerálov potrebných pre správne fungovanie organizmu a hlavne v lete, kedy býva telo kvôli počasiu vyčerpanejšie. V dnešnej dobe je však pomerne náročné získať dostatok všetkých živín z potravy, preto je odporúčané siahnuť aj na doplnky stravy, hlavne čo sa týka vitamínov a minerálov.

Minerály totiž zabezpečujú správne fungovanie organizmu a zvyšujú celkovú energiu a vitalitu. Zvlášť dôležité to je v lete, kedy ich strácame kvôli poteniu a dehydratácii.

proti únave

Nepodceňujte dôležitosť minerálov

Medzi jeden z najdôležitejších minerálov, ktorý telo potrebuje je horčík, pretože podporuje funkciu celého nervového, ale aj svalového systému. Rovnako znižuje únavu, vyčerpanie a zvyšuje koncentráciu. Naopak nedostatok horčíka sa prejavuje únavou počas dňa, ale aj bolesťou svalov, stuhnutím, svalovými kŕčmi a stresom.

Prírodný horčík obohatený o vitamín B6 si tak môžete kúpiť v e-shope Greenlike.

Únavu však môže spôsobovať aj pitný režim, hlavne v lete kedy je odporúčané vypiť aspoň 2-3 litre tekutín. Najideálnejšia je čistá voda, no môžete siahnuť aj po rôznych čajoch, vývaroch alebo zelenine a ovocí ako je melón, ktorý obsahuje množstvo vody a tiež aj osvieži.

Na záver, ak bude vaše psychické a fyzické zdravie v pohode, únava a vyčerpanosť sa vám bude vyhýbať. Preto si doprajte kvalitný spánok a prijímajte dostatok živín, pokojne aj z doplnkov stravy. Avšak v prípade, že aj napriek tomu únava pretrváva, nebojte sa pre vašu istotu vyhľadať pomoc odborného lekára.