Ako zvládať rodičovstvo a spávať pokojne aj pri malom dieťati

fotopasce

Narodenie dieťaťa neprináša len radosti ale aj starosti, ktoré sa prejavujú hlavne v nedostatočnom a nekvalitnom spánku, ktorý má na svedomí náladovosť, podráždenosť a stres počas dňa. Nedostatok spánku je typický hlavne v prvých mesiacoch po narodení dieťaťa, pretože vtedy sa mu treba venovať takmer nonstop a zároveň je potrebné sa aj starať o domácnosť a živobytie.

Dospelý človek by mal spať každú noc aspoň 7-9 hodín, čo je pri neustálom budení sa na detský plač alebo kontrolovaní dieťaťa takmer nereálne. Keďže rodičia musia fungovať aj počas dňa a to napriek fyzickej únave a psychickej vyčerpanosti, nespavosť je dlhodobo neudržateľná.

Najväčší problém nepredstavuje samotný nedostatok spánku, ale skôr pravidelne prerušovaný spánok zapríčinený neustálym kontrolovaním dieťaťa najmä pri absencii vysielačky a monitoru dychu. rámci prerušovaného spánku tak telo nestíha systematicky prejsť všetkými spánkovými fázami a človeku potom chýba dostatok hlbokého spánku, ktorý je preňho najdôležitejší.

Ako k dieťaťu pristupovať pred spánkom

Hlavne v prvých mesiacoch potrebuje dieťa to, aby rodičia uspokojovali všetky jeho potreby ako je kŕmenie, prebaľovanie a aby mu dávali pocit bezpečia a lásku. Malé deti totiž potrebujú cítiť lásku neustále a to aj napriek tomu, že nemáte náladu a ste unavení alebo nervózni. Tieto negatívne emócie dokáže dieťa vždy vycítiť a vyvolá to v ňom len ďalší nepokoj.

Batoľa si vyžaduje obrovskú trpezlivosť a rodič to nemá jednoduché, pretože dieťa v tomto veku komunikuje plačom. Vyjadruje tak nespokojnosť, bolesť alebo potrebu, aby na jeho plač niekto reagoval. V takomto prípade nie je najvhodnejšie nechať batoľa plakať, ale upokojiť ho a zistiť čo potrebuje. Dieťa všetko vníma, preto je tiež dobré sa mu pred spaním venovať a byť pri ňom až kým nezaspí. Prítomnosť rodičov mu dodáva pokoj a istotu, vďaka ktorej tak dokáže spokojne zaspať.

Ako si zabezpečiť dostatok spánku aj pre seba

Nocou starostlivosť o dieťa nekončí, preto by ste mali byť v rámci možnosti oddýchnutí aj vy.

Počas spánku je tak dobré využívať elektronickú vysielačku alebo kameru so zvukom, ktorá vás zobudí na plač, aby ste sa pre kontrolu dieťaťa nemuseli budiť každých pár minút.

Pre bezpečie batoľaťa je veľmi dobrou pomôckou aj monitor dychu, čo predstavuje senzorový monitor so zvukovým a svetelným signalizačným alarmom. Takýto monitor dychu slúži na detekciu dychových nepravidelností a zástav dýchania. Ak z akéhokoľvek dôvodu nie je detekované dýchanie dlhšie ako 20 sekúnd, alebo ak sa prípadne zníži počet nádychov na menej ako 10 za minútu, spustí sa alarm a rodičia budú včas informovaní.

Pre lepší spánok rodičov tiež pomáha vytvoriť si určitú rutinu. Skúste spať vtedy, keď spí dieťa a to aj počas dňa a rovnako tak v noci, preto sa poistite zariadeniami ako je vysielačka a monitor dychu. Taktiež sa dohodnite so svojou polovičkou a pri prípadnom nočnom vstávaní sa striedajte.

Nespavosť je pri dieťati potrebné riešiť v rámci možnosti čo najskôr a nie len pasívne očakávať, že sa to zlepší. Je to nie len vo vašom zdravotnom záujme, ale aj v záujme dieťaťa, aby ste preňho mohli plnohodnotne fungovať. Rituály ako je pravidelný spánok dieťaťa počas dňa, prechádzka, kúpeľ alebo večerný spánok si vytvorte aj pre seba a najlepšie ak ho zosúladíte s dieťaťom.

Na záver, aj keď dodáva rodičovstvo životu iný pohľad a zmysel, je tiež veľmi vyčerpávajúce, preto sa snažte nájsť si čas aj pre seba, aby si to neodnieslo vaše zdravie a psychická pohoda.