Naučte sa rozoznať kašeľ a správne ho liečiť!

kašeľ

Trápi vás kašeľ? Ak sa rozhodnete navštíviť lekára, či zakúpiť si voľno predajné lieky na kašeľ, musíte sa pripraviť na otázku, ktorú od lekára alebo lekárnika určite dostanete. Aký kašeľ vás trápi? Rozoznať typ kašľa je totiž základným predpokladom pre jeho účinnú liečbu. Poradíme vám, ako kašeľ ľahko rozoznáte a účinne vyliečite.

Suchý kašeľ

Suchý kašeľ sa označuje aj ako dráždivý alebo neproduktívny. Zvyčajne sa objavuje v začiatkoch ochorenia. Pri tomto kašli je hrdlo bolestivé a podráždené a hlien nie je možné vykašľať. Suchý kašeľ je veľmi nepríjemný a dusivý. Pacient sa pri ňom často nemôže nadýchnuť a pociťuje bodavú bolesť v dýchacej trubici. Po niekoľkých dňoch ochorenia a užívania liekov by sa takýto kašeľ mal zmeniť na vlhký produktívny. Ako suchý kašeľ liečiť?

Na liečbu suchého kašľa sa používajú takzvané antitusiká. Sú to lieky, ktoré znižujú podráždenie a nutkanie na kašeľ. Dostupné sú kvapky, pastilky alebo rôzne sirupy. K najpoužívanejším liekom na suchý kašeľ patrí napríklad Stoptussin. Kvapky Stoptussin tlmia dráždenie na kašeľ, menia skladbu hlienu a tak uľahčujú jeho vykašliavanie.

Vlhký kašeľ

Vlhký alebo takzvaný produktívny kašeľ vzniká vtedy, ak sú dýchacie cesty zahlienené. Počas vlhkého kašľa pacient vykašliava spravidla svetlý hlien s konzistenciou gélu. Pacient hlien vykašle, no o chvíľu opäť pociťuje nutkanie na kašeľ. V prípade, že je vykašliavaný hlien žltý alebo zelený, môže sa jednať o zápal dýchacích ciest a priedušiek. Vtedy je vhodné navštíviť lekára a neliečiť kašeľ len voľno predajnými liekmi.

Ak je vlhký kašeľ prítomný pri liečenom nachladnutí alebo chrípke, na podporu vykašliavania hlienu sa užívajú mukolytiká, ktoré riedia hlien a uľahčujú jeho vykašliavanie. Vhodné sú aj takzvané sekretomotoriká, ktoré podporujú vykašliavanie a pohyb hlienov.

Pozor na chronický kašeľ!

Spozornieť by ste mali najmä v prípade, ak kašeľ liečite, no neustupuje ani po dlhšej dobe. Chronický kašeľ môže pretrvávať dokonca aj niekoľko mesiacov. Ak takýto kašeľ sprevádza zvýšená teplota, bolesti na hrudníku alebo bolesti hlavy, či dokonca vykašliavanie hlienu s prímesou krvi, určite je to dôvod na návštevu lekára. Môže sa totiž jednať o závažnejšie ochorenie.