Nezanedbávajte pitný režim a dávajte si pozor na to, čo pijete

pitný režim

Dehydratácia trápi najmä starších ľudí. Dehydrovaných ľudí v nemocniciach pribúda aj počas zimného obdobia. Vtedy nemáme tendenciu veľa piť, nepociťujeme smäd, čo vedie k následným kolapsom a nepríjemným závratom.

Voda sa z nášho organizmu stráca vo veľkých množstvách cez pokožku, dýchaním, ale aj stolicou. Myslite preto na dodržiavanie pitného režimu a dávajte si pozor na to, čo pijete.

Káva

Správ o tom, že pitie kávy je pre organizmus nevyhovujúce, vyvracajú najnovšie štúdia. Vďaka štúdiu, ktoré sa realizovalo na Harvarde, teraz vieme, že dennodenným pitím jednej až troch káv znižujeme riziko vzniku cukrovky. Cukrovka je civilizačná choroba, ktorá si nevyberá konkrétne vekové kategórie, postihuje všetkých od detí až po dôchodcov. Dokázali ešte, že znižuje riziko vzniku Parkinsonovej choroby a rakoviny hrubého čreva.

Viac pozitív nám káva už nemusí ponúknuť. Jednoducho je pre naše zdravie dôležitá a práve preto by sme si mali kúpiť domáci kávovar a sypať do neho len tie najkvalitnejšie kávy.

Po vypití kávy vám odporúčame vypiť aspoň dva deci čistej nesýtenej vody.

Ovocné džúsy

Sladké ovocné džúsy, ktoré predávajú hypermarkety, nekupujte. Ak tak, tak jedine kvalitné značky džúsov. Odporúčame výhradne 100% džúsy a džúsy kvalitných značiek, ktoré si za roky na trhu vybudovali dobré meno tým, že sa rozhodli investovať do výrobného procesu a ponúkajú kvalitné a hlavne zdravé džúsy. Medzi kvalitné značky ovocných džúsov radíme aj zdravé ovocné džúsy Rauch.

Ovocné džúsy si môžete vyrobiť aj sami. Ak doma pestujete jablká a ostružiny, aj z týchto šťavnatých plodín si dokážete vytvoriť chutné zdravé džúsy bez konzervačných látok a s vysokým množstvom vitamínu C.

Čaje

Okrem ovocných džúsov (ovocných štiav) a kávy si doprajte chutné čaje. Zamerajte sa predovšetkým na zelené a bylinkové čaje. Z byliniek uprednostňuje aromatickú mätu, upokojujúcu medovku a silnú šalviu, ktorá znižuje potenie a je dobrá aj na boľavé hrdlo.

Dospelý človek by mal denne vypiť 3-4 litre tekutín. Nezanedbávajte pitný režim a okrem týchto nápojov nezabúdajte ani na pitie čistej vody.

Skúste každé ráno vypiť aspoň dva deci čistej vody. Naštartujete predovšetkým vaše trávenie a doplníte chýbajúce tekutiny, ktorých sa telo zbavilo potením počas noci.