Overené tipy, ako sa chrániť pred koronavírusom

ako sa chrániť pred koronavírusom

Pandémia koronavírusu zasiahla nás všetkých. Pred pár týždňami sme zažívali niečo, čo sme si nikdy ani len nevedeli predstaviť.

Aj keď u nás bola situácia ohľadom koronavírusu vždy celkom dobrá, ešte stále si nemôžeme povedať, že sme nad ním zvíťazili. Vyzerá to tak, že vírus nám bude robiť problémy až dovtedy, kým nebude vakcína.

Ako sa ale chrániť pred koronavírusom?

Ochrana tváre a správna starostlivosť o rúško

Veľmi účinným spôsobom, ako sa chrániť pred vírusom, je ochrana tváre. Lekári, resp. zdravotnícki zamestnanci používajú respirátory KN 95, ktoré patria medzi odporúčané respirátory. Všetci by sme si ale mali chrániť tvár. Kým zdravotníci si ich chránia respirátormi, obyčajní ľudia by si ich mali chrániť klasickými rúškami.

Jednorázové rúška je potrebné po použití vyhodiť a nepoužívať. Látkové čistiť a prať podľa návodu. Pri látkových je dôležité aj žehlenie, ktoré má odstrániť baktérie a vírusy, ktoré sa zachytili na povrchu látky. Odporúčame vám látkové rúška vyvárať a následne prežehliť. Takto sa zbavíte všetkých baktérií avírusov.

Umývanie rúk

Dôkladná hygiena rúk je veľmi dôležitá vždy, obzvlášť však v tomto období. Vždy, keď prídete domov, poprípade vystúpite z autobusu, či opustíte obchodné centrum, si dôkladne vydezinfikujte ruky. Ak máte prístup k vode, použite tekuté mydlo a teplú vodu.

Ak ale nie, nosievajte pri sebe dezinfekčný prostriedok. Nezabúdajte si brávať so sebou aj krém na ruky. Neustále vystavovanie pokožky mydlám a dezinfekčným prostriedkom je pre pokožku náročné a preto je treba hydratovať.

Ak nechceme riskovať, aby pred nemocnicami začali opäť pribúdať záchytné kontajnerové pracoviská, kde bude zdravotnícky personál v kvalitných ochranných kombinézach odoberať vzorky z úst a nosa, mali by sme dbať na dôkladné umývanie rúk.

Ochrana tváre a umývanie rúk sú overené tipy, ako sa chrániť pred koronavírusom.

  • Autor: Kira_Yan / Shutterstock.com