Pozitívne vplyvy turistiky na naše zdravie

Pravidelné vykonávanie nejakej športovej aktivity je pre človeka veľmi prospešné. Ak vás však vyložene ten či onen šport nebaví, len ťažko sa budete nútiť k tomu, aby ste ho robili pravidelne. A čo takto spojiť šport s objavovaním prírody? Aj pravidelná turistika má totiž veľa zdravotných benefitov.

Zlepšenie kardiovaskulárneho systému

Turistika je veľmi prospešná pre kardiovaskulárny systém človeka. Ak ste však v turistike nováčik, netreba to preháňať. Zo začiatku chodievajte na kratšie a jednoduchšie túry a postupne so zlepšovaním aeróbnej kondície a vytrvalosti môžete objavovať aj náročnejšie trasy.

Nezabudnite však na vhodné oblečenie a turistickú výbavu, ktorú si môžete okrem športových obchodov zakúpiť aj v dobrom poľovníctve. Veď aj poľovníci sa predsa pohybujú v prírode.

Kvalitnejší spánok

Turistika vám môže pomôcť aj ku kvalitnejšiemu spánku. V prvom rade jednoducho kvôli tomu, že na túre sa skrátka unavíte. Mimochodom, pri chôdzi po nerovnom teréne spotrebúva človek viac energie ako pri chôdzi po rovine.

Len pamätajte na to, že potrebujete pevnú turistickú obuv, napríklad kvalitné AKU topánky. Čo sa vášho spánku týka, okrem výdaju energie mu prospeje aj vitamín D zo slnečných lúčov, ktorý pomáha organizmu kontrolovať cyklus bdenia a spánku.

Benefity aj pre psychické zdravie

Turistika má pozitívny vplyv aj na psychické zdravie. Čas strávený v prírode upokojuje a prispieva k zníženiu stresu. A pri záplave každodenných pracovných, či súkromných povinností sa takáto pravidelná dávka pokoja hodí každému.

Turistika kombinuje výhody pohybu, pobytu na slnku a tiež čerstvého vzduchu. Vďaka tomu pozitívne vplýva na fyzické aj psychické zdravie, čo z nej robí jednu z najlepších športových aktivít, ktorým sa človek môže venovať.

A ako sme spomenuli v úvode, jej výhodou je aj to, že spája pohyb so spoznávaním prírodných krás.

Zdroj obrázka:

  • Autor: Wirestock Creators / Shutterstock.com