Ako sa prejavuje aviofóbia? Trpíte ňou aj vy?

Dovolenková sezóna sa blíži! Aj tento rok niektorí ľudia nasadnú do svojich áut a vyrazia do svojich obľúbených letovísk v dostupnej vzdialenosti a iní uprednostnia cestovanie na dovolenku lietadlom. A veľa je aj takých, ktorí by si aj vybrali lietadlo, len keby nemajú strach z lietania.

Aviofóbia vs. úzkosť

Aviofóbia sa však netýka len letu lietadlom, ale ide o chorobný a nekontrolovateľný strach z lietania akýmkoľvek letuschopným dopravným prostriedkom.

Vyložene aviofóbiou trpí 2,5 – 5,5 % svetovej populácie, ale pridajte k tomu ľudí, ktorí v súvislosti s lietaním pociťujú „len“ úzkosť (33 – 40 % pred odletom a takmer 60 % počas letu) a je jasné, že lietanie nie je príliš príjemné pre naozaj obrovské množstvo ľudí.

Tieto rozdiely v intenzite strachu z lietania ovplyvňujú u jednotlivcov aj príznaky, ktoré sa u nich prejavujú. Sú ľudia, ktorí sa síce lietania obávajú, ale keď je to potrebné, tak sa letieť rozhodnú a prípadnú úzkosť zvládajú pomerne dobre.

Prejavy samotnej aviofóbie

Osoby s aviofóbiou, ktorá však nie je úplne ťažká, sa síce môžu rozhodnúť letieť, ale už je to pre nich podstate horšie. Už niekoľko dní pred letom môžu trpieť zvýšenou nespavosťou a časté sú tiež vtieravé myšlienky spojené s leteckou haváriou, či inými hypotetickými problémami počas letu.

Predstavy o havárií sú v prípade aviofóbie prítomné aj počas letu a často sa k nim pridáva pocit „hrče v krku“, zvýšená srdcová frekvencia, zrýchlené dýchanie, potenie a aj neustále pozorovanie posádky, či odbiehanie na toaletu.

V niektorých prípadoch sú tieto prejavy najhoršie počas určitých fáz letu (napríklad pri vzlietaní), či pri nie úplne bežných situáciách (zlé počasie, turbulencie a pod.) a v horšom prípade sa zhoršujú kontinuálne počas letu a môžu viesť až k záchvatu paniky.

Úplne najhoršie sú na tom ľudia trpiaci ťažkou aviofóbiou. Tí za žiadnych okolností nesadnú do lietadla a bez ohľadu na to, ako by bola nutnosť cestovať lietadlom naliehavá, zvolili by radšej iný druh dopravy (auto, vlak, loď).

Zdroj obrázka:

  • Autor: New Africa / Stock.adobe.com
Posted Under
Tagged