Slovenská republika oficiálne predložila kandidatúru na získanie sídla Európskej liekovej agentúry (EMA). Premiér Robert Fico oznámil už koncom apríla našu kandidatúru oficiálne predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi a minister zdravotníctva Tomáš Drucker postupne oboznámi ministrov zdravotníctva členských krajín EÚ s našim zámerom stať sa sídlom EMA a s podmienkami, ktoré Slovensko pre agentúru ponúka.
Slovenská republika je jedna z piatich krajín, v ktorej sa nenachádza žiadna európska agentúra, spomedzi týchto piatich krajín je hodnotená ako ekonomicky najsilnejšia, s výhodnou geografickou polohou.
Na základe ´´Joint Statement´´ Európskeho Parlamentu, Rady Európskej únie a Európskej komisie o decentralizácii agentúr, prijatých v roku 2012 a znovuotvorených na Mimoriadnom Summite EÚ 29. apríla 2017 v Bruseli, je to náš najsilnejší argument.
Európska lieková agentúra na území Slovenska by bola prínosom napríklad z hľadiska posilnenia sektoru zdravotníctva v medzinárodnom meradle. Perspektívne môže priniesť vytvorenie nových pracovných príležitostí, lepšie príležitosti pre univerzity a výskumníkov, ako aj posilnenie kontaktov so zahraničím.
Slovensko, kandidát na presídlenie agentúry, ponúka atraktívne životné zázemie s dynamickým prostredím a silným inovatívnym potenciálom.
„Slovensko sa tiež môže pochváliť expertízou v biomedicíne a farmakológii, ako aj kvalifikovaným medicínskym a výskumným personálom,“
uvádza sa v našej oficiálne žiadosti o sídlo EMA.
EMA v súčasnosti sídli vo Veľkej Británii. Európska lieková agentúra je vplyvný decentralizovaný orgán EÚ. Ako regulačný orgán má na starosti schvaľovanie nových liekov, vykonáva neustály dohľad nad bezpečnosťou liekov a hrá dôležitú úlohu pri podpore inovácií a výskumu vo farmaceutickom priemysle. Zamestnáva približne 900 ľudí, väčšinou vysokokvalifikovaných odborníkov z celej Európy.