3+1 dôvodov, prečo by ste mali slnečné okuliare nosiť aj v zime

slnečné okuliare

Slnečné okuliare sú už zaužívaným symbolom leta a horúceho počasia. Vtedy ich nosí takmer každý, či už z praktického alebo estetického hľadiska. Po lete však máme tendenciu slnečné okuliare odkladať, čo nemusí byť veľmi rozumné, hlavne zo zdravotného hľadiska. Slnečné okuliare sú dôležité nie len v lete, ale aj v zime a niekedy dokonca ešte dôležitejšie.

Toto sú 3+1 dôvody prečo:

  1. Chránia oči pred nebezpečným UV žiarením

Slnko v zime svietiť neprestáva a práve naopak, v niektorých prípadoch je ešte silnejšie ako v lete. Najnebezpečnejší je odraz slnečného žiarenia od snehu a zamrznutých objektov či vlhkých ciest. Práve v zasneženom prostredí sme kvôli odrazom vystavení slnečnému žiareniu takmer z každej strany.

Slnko tak pôsobí ešte intenzívnejšie, preto je oči potrebné chrániť. V opačnom prípade slnečné žiarenie oči nepríjemne dráždi, čo ma na svedomí ich začervenanie a podráždenie spojiviek.

Je však dôležité, aby mali značkové slnečné okuliare UV ochranný filter. Okuliare bez UV filtra môžu totiž paradoxne ešte viac uškodiť. Tmavé sklíčka slnečných okuliarov rozširujú zorničky, čím sa bez filtra dostane do oka ešte viac UV žiarenia.

  1. Slnečné okuliare chránia oči aj pred vonkajšími vplyvmi

Slnečné okuliare v zime oči nechránia len pred slnkom, ale aj pred rôznymi vonkajšími vplyvmi. Taký chladný zimný vzduch alebo vietor dokáže byť veľmi nepríjemný a oči vysušuje. Niekomu môže naopak spôsobovať nadmerné slzenie očí, čo v kombinácii s chladom tiež nie je nič príjemné. V tomto prípade sú slnečné okuliare výbornou ochranou očí.

Môžete ich využiť aj pri lyžovaní, kde oči chránia nie len pred slnkom a vetrom, ale aj snehom. Pri lyžovaní síce poslúžia lepšie lyžiarske okuliare, no minimálne mimo lyžovania je dobré používať luxusné slnečné okuliare, keďže sa pohybujete v horách.

  1. Slnečné okuliare v zime zlepšujú videnie

Sneh, mráz a vietor oči vysušuje, čo vedie k zhoršovaniu videnia. Rovnako to platí aj v prípade slzenia očí, kedy máme tendenciu prižmurovať. Časté prižmurovanie nie len, že spôsobuje vrásky, ale často aj bolesti hlavy. Kvalitné slnečné okuliare sú teda aj v tomto prípade výbornou ochranou, ktorá navyše zaručí čisté a jasné videnie.

Bonus – slnečné okuliare sú predsa módny doplnok

Slnečné okuliare nemajú len praktické využitie. Sú predsa perfektným doplnkom, ktorý dokáže oživiť a zvýrazniť každý outfit. Pre dámy sú slnečné okuliare po topánkach a kabelkách najobľúbenejším doplnkom.

Výhodou slnečných okuliarov je aj to, že nimi môžete experimentovať a staviť aj na rôzne extravagantné moedly. Moderné okuliare sú charakteristické svojou farebnosťou a originalitou, no netreba zabúdať ani na klasiku. Najmodernejšie slnečné a dioptrické okuliare svetových značiek nájdete aj v e-shope Eyevil TU.