Ako schudnúť zapisovaním jedla

schudnúť

Chcete vedieť rýchly spôsob, ako schudnúť? V tomto článku sa pozrieme na hlavné body, prečo je zapisovanie jedla také efektívne.

Vďaka tomu, že si budete zapisovať všetky pokrmy, začnete sa na jedlo viac sústrediť a začnete si presnejšie uvedomovať, čo a koľko jete. Nebude trvať dlho a čoskoro budete aj vy štíhla a zdravá.

Keď si zapíšeme každú zložku jedla, ktorú jeme, zreteľne vidíme všetky kombinácie a nepotrebné prídavky v jedlách. Postupne ich môžeme z našej diéty eliminovať.

Priveľký objem prílohy

Napríklad si dáme šalát. Ideme si ho zapísať, že sme ho zjedli a uvedomíme si, že spolu so šalátom sme zjedli aj kopec dresingu. Dresing môže v skutočnosti obsahovať toľko oleja, mlieka a rôznych iných doplnkov, že kalórie nám hneď vyskočia.

Keď jeme hlavné jedlo, uvedomíme si, aké kvantá prílohy k nemu jeme a pritom vôbec nie sú potrebné. Keď si zapisujeme svoje pokrmy, zistíme koľko jednotlivých vecí jeme, aké porcie dokážeme absorbovať a začneme vidieť možnosti, ako schudnúť. Zrazu si uvedomíme, že jeme oveľa viac, ako naše telo v skutočnosti potrebuje.

Mimovoľné jedenie pri spoločnom stolovaní

Veľakrát jeme len preto, lebo sa rozprávame s priateľmi a máme tanier plný jedla pred sebou. Mimovoľne si vkladáme lyžičku do úst aj keď v skutočnosti už nechceme jesť. Keď si to zapíšeme uvedomíme si, že to množstvo, ktoré sme zjedli je oveľa väčšie, ako by nám vôbec chutilo.

Takže vďaka zapisovaniu si vieme lepšie rozvrhnúť, aké jedlo jeme, v akých porciách, v akej veľkosti ho zjeme a zároveň vieme upresniť situácie, v ktorých sa zvykneme prejedať. Tým pádom nájdeme spôsoby, ako schudnúť a ako si zlepšiť zdravé stravovanie. Vďaka tomu môže byť každá žena štíhla a zdravá.

Zapisovaním zistíme motiváciu jedenia

Vieme zistiť aj motívy, ktoré nás nútia k jedeniu. Väčšinou to býva stres, rôzne nálady, keď sme nahnevaní alebo keď sme nervózni, prípadne miesto jedenia.

Napríklad, keď sme v práci na obede s kolegami. Kolega si dá aj polievka, niekde v podvedomí mi vyskočí: Prečo by som si ju nedal tiež? Alebo keď ideme do reštaurácie, v ktorej dávajú veľké porcie. No nezjedz to skvelé jedlo na tanieri a plány, ako schudnúť, sú dávno zabudnuté.

Zapisovaním spoznáme možnosti, ako schudnúť

Všetky tieto dáta nám potom pomôžu uvedomiť si, v ktorých situáciách môžeme popracovať na svojej diéte. Aby sme zjedli menej, jedli zdravšie a viac si vychutnali to, čo jeme. Vďaka tomu, že sa nútime si po každom jedle zapisovať zjedené potraviny, začneme si viac uvedomovať každé vloženie lyžičky do úst. Či sme ešte naozaj hladný, koľko sme toho už zjedli, koľko ešte plánujeme zjesť a prečo vlastne jeme.

Skonzumované jedlo zapisujme na hocijaký kus papieru či do mobilu

Nie vždy je jednoduché mať diár na zapisovanie jedla so sebou. Neváhajte a využite akýkoľvek nástroj, či už obyčajný papier, mobilné aplikácie alebo dokument v počítači, či akýkoľvek iný nástroj na zapísanie ihneď po jedle toho, čo ste zjedli, a potom minimálne raz denne, večer, si to pekne prepíšte do svojho diáru, ktorý si buď sami vytvorte, alebo si zakúpte hotový, ako napríklad stravovací denník Štíhla a zdravá.

Večer si všetko poctivo prepíšte do diáru Štíhla a zdravá

Keď to prepisujete, tak poctivo zaznamenajte všetky zložky potravy a ich objem. Veľa ľudí sa snaží v diári Štíhla a zdravá vykresliť lepšiu situáciu, aká v skutočnosti nastala. Buď zapíšu, že zjedli menej, ako v skutočnosti zjedli, alebo vynechajú nejaké malé pokrmy. Ako keby sa snažili pred niekým vykresliť lepší obraz.

V skutočnosti však klamú sami seba a podrývajú tým efektivitu systému, na ktorom je založený stravovací denník. Najdôležitejšie pri písaní stravovacieho diáru je byť úprimný. Treba zapísať všetko, čo ste zjedli bez ohľadu nato, či ste si s tým narušili plán. Zapíšte si aj, či ste zjedli viac ako ste chceli, či ste zjedli nejaké nezdravé jedlo, alebo zdravé potraviny. Vždy budete víťazmi, ak otvoríte svoj stravovací denník a pekne to zapíšete.

Disciplína pri zapisovaní je najlepší spôsob, ako schudnúť

Ak sa to budete snažiť skryť alebo si prestanete zapisovať, čo ste jedli, podryjete svoju disciplínu. Budete tým klamať sami seba. Táto metóda prestane fungovať. Ak to dodržíte, ak budete poctivý a ak si postupne začnete uvedomovať aké jedlo a koľko ho jete, stravovací denník je jednou z najlepších a najtrvácnejších možností ako sa dá schudnúť.

Zhrnutie, ako schudnúť: Zapisovanie vás naučí sústrediť sa na zdravé potraviny, odblokovať nenaplánované maškrty a trvalo byť štíhle a spokojné, lebo budete sami sebe lepšie rozumieť.