Ako rozoznať bradavice a kurie oko, aké majú príznaky a ako ich liečiť?

Ako rozoznať bradavice a kurie oko, aké majú príznaky a ako ich liečiť?

Bradavice a kurie oká sú ochorenia, ktoré si veľa ľudí mýli alebo zamieňa. To však nie je správne, pretože liečba každého z nich je odlišná. Ak chcete vedieť, aký je medzi nimi rozdiel, ako sa prejavujú a ako si s nimi poradiť, aby ste sa ich zbavili, nasledujúce riadky vám pomôžu s odpoveďami!

Ako vznikajú bradavice, ich príznaky a liečba

Bradavice sú infekčné prenosné ochorenie, ktoré vzniká infikovaním sa HPV vírusom. Na začiatok treba povedať, že v drvivej väčšine nie sú bradavice pre zdravie človeka nijako výrazne škodlivé. To však neznamená, že sa im netreba venovať a zanedbávať ich.

Bradavice sa do tela dostávajú nepatrnou ranou na tele. Napriek tomu, že nie každý má predispozície aby sa nakazil, objavujú sa priemerne u každého desiateho človeka.

O tom, či sa bradavice stanú vašou súčasťou, rozhoduje v prevažnej miere imunita. Vyskytujú sa kdekoľvek na tele človeka, ale najmä na rukách či nohách. V prvotnom štádiu sa prejavujú ako malé hrboľčeky, ktoré sa postupne zväčšujú až zrohovatejú. Ak sa objavia na ploche nôh, môžu byť tlakom vtláčané do tela a toto už zo sebou prináša bolesť.

Veľmi nepríjemným druhom sú genitálne bradavice, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom. Tu je vhodnou prevenciou zaočkovanie mladých dievčat proti HPV vírusom. Ochranou pri iných druhoch je predovšetkým kvalitná a stála starostlivosť o pokožku.

Pri liečbe je veľmi dôležité, aby ste ju začali hneď pri spozorovaní bradavice, určite ju neodkladajte! V lekárni si môžete kúpiť vhodné prípravky s kyselinou salicylovou alebo s kyselinou trichlóroctovou. Menšie bradavice sa liečia potieraním roztokom dusičným, ak však už máte bradavicu väčšiu, vyhľadajte čím skôr pomoc lekára.

Čo je kurie oko, jeho príčiny a ako ho riešiť

Kurie oko je zhrubnutie kože na jednom mieste. Vznikne dlhodobým tlakom na konkrétnu časť nohy, chodidla. Typickým príkladom, kedy sú vytvorené podmienky na jeho vznik, je nosenie nesprávnej obuvi, na pozore by sa mali mať najmä dámy, ktoré nosia úzku obuv.

Máme však aj dobrú správu, kurie oko nie je na rozdiel od bradavice prenosné. Najčastejšie sa objavuje na nohách a to konkrétne na pätách a palcoch, prípadne na ostatných prstoch.

Kurie oko poznáme v troch variantoch. „Mäkké“, vyskytujúce sa najmä medzi prstami, kde je vyššia vlhkosť. „Tvrdé“, najčastejšie ho nájdeme nad kĺbmi prstov či na bočnej strane nohy. Nepríjemné je „zapálené kurie oko“, ktoré môže časom dospieť až ku zahnisaniu. Ak ho zanedbáte, môže prísť až k definitívnemu odumretiu tkaniva.

Hoci kurie oko postihuje všetkých bez rozdielu veku a pohlavia, opatrní by mali byť najmä starší ľudia a to vo veku 65 alebo viac rokov. Okrem nevhodnej obuvi si treba dávať pozor aj na prípady, kedy máte deformity chodila, prípadne iný zdravotný problém.

Liečba môže prebiehať u vás doma, pričom platí, že čím skôr začnete, tým lepšie. Kurie oko treba potierať masťami obsahujúcimi kyselinu salicylovú alebo na to vhodnými náplasťami. Po približne 3 – 4 dňoch kurie oko zmäkne a následne je možné ho zbrúsiť. Ak si na domácu liečbu netrúfate, skúste služby kvalitného pedikéra.

Najlepšia prevencia? Pozor na kúpaliská aj obuv

Vzniku kurieho oka zabránite predovšetkým nosením vhodnej obuvi. Vždy si kupujte správnu veľkosť, nie veľké ale ani tesné čísla a kvalitný materiál, predovšetkým mäkkú kožu. Nebojte sa používať vložky do topánok a dostatočne vetranú obuv.

Investícia do kvalitných topánok či tenisiek sa určite oplatí u každého, no zvlášť v prípade detí. Predchádzate zbytočným ochoreniam a zároveň chránite pokožku už od mala.

Prevenciou je takisto pravidelná starostlivosť o kožu na nohách formou správnych liečivých mastí zmäkčujúcich pokožku a jemným zbrusovaním odumretej kože. Ak neviete, ktoré prípravky sú vhodné a správne, poraďte sa s odborníkom v lekárni prípadne v predajni kozmetiky. Kvalitná starostlivosť by nemala byť len estetická záležitosť!

Už vieme, že bradavice sú prenosným ochorením, preto sa je potrebné chrániť čo najviac. Dvojnásobne to platí všade tam, kde sú vodné plochy určené na kúpanie, ako sú kúpaliská či bazény, ale aj pri používaní verejných spŕch alebo sáun.

V takýchto priestoroch určite odporúčame používať správnu obuv, napríklad šľapky. Nikdy neviete, kto sa na týchto miestach zdržoval pred vami. Keďže bradavice sa môžu vyskytovať na celom tele, používajte vlastný uterák alebo osušku. Tieto zásady by ste mali dodržiavať nielen vy, ale aj celá rodina, potom bude prevencia naozaj účinná!


  • Zdroj obrázku: Pavlova Yuliia / Shutterstock.com