Toto ovocie a zeleninu určite zaraďte do svojho jedálnička

Toto ovocie a zeleninu určite zaraďte do svojho jedálnička

Ovocie a zelenina sú zdravé a sú nevyhnutnou súčasťou každého zdravého jedálnička. Takto všeobecne to vieme všetci. Vy by ste však chceli tipy na konkrétne druhy ovocia a zeleniny? Tak to ste na správnej adrese.

Ovocie si môžete vychutnať rýchlo a je oveľa zdravšie ako fast food

Začnime ovocím. Či už ide o chutné exotické ovocie, alebo nemenej dobré ovocie, ktoré sa pestuje aj u nás, ide nielen o sladké a chutné, ale aj výživné potraviny. A vychutnať si dobré ovocie nevyžaduje žiadnu (alebo vyžaduje len malú) prípravu.

Tak napríklad jablko. Stačí sa zahryznúť a získate dávku vlákniny, vitamínu C a antioxidantov. Jablká dokážu naviac skvelo zasýtiť a tak vždy príde vhod mať jedno po ruke ak vám náhle vyhladne.

Rozhodne zaujímavým ovocím je avokádo. Prečo? Narozdiel od väčšiny ovocia totižto obsahuje zdravé tuky namiesto sacharidov. K tomu pridajte vlákninu, draslík a vitamín C. Ešte niečo? Áno, chutí predsa výborne.

Spomínaný draslík patrí k prvkom, ktoré sú pre ľudský organizmus nenahraditeľné. A medzi najlepšie zdroje draslíka patrí ďalšie ovocie na našom zozname, banány. Okrem toho vynikajú aj obsahom vitamínu B6 a vlákniny.

Tejto zelenine by ste sa nemali vyhýbať

A čo zdravá zelenina? Tá patrí k najkoncentrovanejším zdrojom živín na svete. Aj keď nie každému chutí akákoľvek zelenina, spomedzi všetkých jej druhov si určite každý nájde niečo, čo mu zachutí.

Napríklad špargľu. Zďaleka ju nejedáva každý, ale kto ju vyskúša, s najväčšou pravdepodobnosťou si ju obľúbi. Má nízky obsah sacharidov a kalórií a obsahuje vitamín K, ktorý je dôležitý pre správne fungovanie pečene a dobrú zrážanlivosť krvi.

Z častejšie konzumovaných druhov zelenín je zdravou hlavne paprika. Za svoju obľúbenosť vďačí svojej chuti, ale rozhodne toho ponúka viac. Je totižto veľmi dobrým zdrojom antioxidantov a vitamínu C.

Ak športujete, určite sa vaša strava točí okolo dostatočného príjmu bielkovín. Aj keď na bielkoviny tu máme skôr iné potraviny aj zelenina má svojho zástupcu, ktorý obsahuje relatívne slušné množstvo bielkovín (aspoň v porovnaní s ostatnou zeleninou). Reč je o brokolici, ktorá naviac slúži ako zdroj vlákniny a vitamínov C a K.


  • Zdroj obrázka: Undrey / Shutterstock.com