O dôležitosti včiel sa učia aj deti. A pripomíname si ju vždy, keď si vychutnávame nejaký z včelích produktov, najčastejšie med. Ten má hneď niekoľko účinkov prospešných pre naše zdravie. A naviac predsa skvelo chutí!
Manuka med, to nie je len špecifická chuť
Určite aj z vlastnej skúsenosti viete, že nie je med, ako med. Veľmi záleží od toho, z akej oblasti a dokonca aj z akého ročného obdobia med pochádza a teda aké kvety včely „navštevujú“. Existuje tak množstvo druhov medu a objavovať ich rôzne chute nemusí byť na škodu.
Jedným z „exotickejších“ druhov medu je manuka med. Preslávil sa ním Nový Zéland, ale aj Austrália. Včely ho získavajú z kvetov balmínu, ktorého domorodý názov je manuka.
Podobne ako rôzne iné medy, ktoré nie sú v našich končinách až tak používané, má aj manuka med svoju špecifickú chuť. Kvôli tomu mal donedávna prakticky len kulinársky význam, avšak zistilo sa, že vďaka vysokému obsahu rôznych enzýmov je aj veľmi prospešný.
Austrálsky manuka med je na vzostupe
Sú to práve antibakteriálne vlastnosti, ktoré robia z manuka medu takú významnú odrodu. Za predpokladu vhodného skladovania si naviac dokáže manuka med tieto svoje antibakteriálne vlastnosti udržať po dobu niekoľkých rokov (výskumy ukazujú, že to môže byť až 7 rokov).
Obzvlášť austrálsky manuka med môže mať v blízkej budúcnosti veľký význam. Aj keď primárnym producentom manuka medu je stále Nový Zéland, nevýhodou je, že tu nájdete len jeden druh manuky. Naviac je populácia včelstva na Novom Zélande ohrozená roztočom klieštik včelí.
Naopak, v Austrálii nájdete až 83 z 87 všetkých známych druhov manuky a tunajšie včelstvo našťastie zatiaľ nie je ohrozené spomínaným roztočom. Čo sa antibakteriálnych účinkov týka, austrálsky manuka med ničím nezaostáva za svojou známejšou odrodou z Nového Zélandu. Nič tak nebráni tomu, aby ste tento výnimočne zdraviu prospešný med vyskúšali aj vy.
- Zdroj obrázka: K321 / Shutterstock.com