Kofeín – čo to je, ako na nás vplýva a čo je jeho najlepší zdroj?

kofein

Kofeín je neodmysliteľne spojený s kávou. Denne ho užíva vyše miliarda ľudí. No kofeín sa nenachádza iba v káve. Nájdeme ho aj v horúcej šálke čaju, energetických nápojoch, chladených drinkoch, alebo špecializovaných produktov. Viete však, ako v skutočnosti funguje kofeín?

Každý človek, ktorý už aspoň raz za život vypil kávu zistil, že po konzumácii z neho opadla únava a zrazu bol plný energie. Väčšina ľudí si myslí, že kofeín dodáva energiu. V skutočnosti však funguje inak.

Kofeín zlepšuje bdelosť a pracovný výkon

Kofeín je alkaloid, ktorý blokuje receptory adenozínu, čo je zložka v mozgu, ktorá vyvoláva ospalosť. To spôsobuje, že sme po užití kofeínu menej unavený.

Okrem toho však má aj ďalšie účinky. Kofeín dokáže na krátko zvýšiť kognitívne funkcie, pamäť, alebo ostražitosť. Každý kávičkár však vie, že účinky kofeínu po vypití kávy sú krátkodobé a ranná káva už po obede nemá na nás vplyv.

Kofeín vplýva na kvalitu spánku

Malé množstvo kofeínu nevplýva na kvalitu spánku. Pri vyšších dávkach to už je však inak a človeku sa môže zaspávať ťažšie. To následne vedie k nezdravému cyklu nedostatku spánku, následnému stresu a zníženému psychickému výkonu.

Čo sa týka fyzických účinkov, príliš veľa kofeínu môže viesť k nervozite, rozrušenému žalúdku, alebo problémom so srdcom. Preto sa neodporúča denne skonzumovať viac ako 400 mg kofeínu.

Zdroje kofeínu

Kofeín sa v prírode nachádza vo vyše 60 druhoch rastlín, z ktorých sú najznámejšie kakaové orechy, čajové listy, kolové orechy a kávové zrná. Kofeín sa taktiež pridáva do množstva populárnych nealkoholických drinkov.

Obsahujú ho aj niektoré doplnky výživy,  ako sú proteíny, alebo samotne extrakty kofeínu, ako je Kofex.

Či už ide o kávu, alebo extrakty kofeínu, účinky sú podobné. Aktívne povzbudenie tela a mysle, vhodné pre ľudí, ktorí sa potrebujú sústrediť na prácu. V prípade, ak chcete vyskúšať produkt ako je Kofex a porovnať ho s kávou, môžete ho zakúpiť v e-shope, ako je greenlike.

Kofeín áno, ale v miere

Musíte poznať výhody i nevýhody kofeínu. Jeho primerané užívanie spojené s vyváženou životosprávou a kvalitným spánkom vedie k povzbudzujúcim účinkom. Naopak, pri nadmernom užívaní môže viesť k zdravotným problémom. Nastavte si svoju optimálnu hranicu a využívajte benefity kofeínu.