V podstate sa dá povedať, že každý človek skôr či neskôr zažije nejaké (aspoň menej závažné) problémy so svojim pohybovým aparátom. Môže ísť napríklad o pobolievanie ramena, lakťa a podobne, ktoré sa tiahne niekoľko dní.
Ak nejde o úraz, môžete skúsiť najskôr fyzioterapeuta
Ak by ste mali takýto problém a chceli by ste ho odborne riešiť, kam by ste sa vybrali? Na chirurgiu Trenčín? Alebo k ortopédovi? A čo takto najskôr skúsiť iného špecialistu? Konkrétne máme na mysli fyzioterapeuta.
Ak totižto ide o podobný dlhodobejší problém, ktorý nebol zapríčinený konkrétnym úrazom, najvhodnejšia môže byť najskôr návšteva fyzioterapeuta. Ten si bude vedieť urobiť vlastné vyšetrenia, na základe ktorých racionálne posúdi, či je v možnostiach jeho špecializácie pomôcť vám.
Na čo nebude stačiť fyzioterapia, vyrieši ortopédia
Dobrý fyzioterapeut tak bude vedieť, kedy začať s vlastnou liečbou a kedy bude lepšie poslať vás napríklad k ortopédovi Levice. Veľkou výhodou vtedy je, keď títo dvaja špecialisti medzi sebou komunikujú a často sa pri liečení pacienta dopĺňajú.
Navzájom si totižto môžu potvrdzovať zistené fakty a pri spolupracovaní lepšie naplánovať rehabilitáciu a lepšie koordinovať jej postup.
To sa týka aj prípadov, keď musel byť problém riešený operáciou. Pooperačný stav je totižto pre danú časť tela podobný ako poúrazový. Ako po úraze tak aj po operácii je potrebné dodržiavať dané postupy, aby bola rehabilitácia naozaj stopercentná.
A samozrejme, aby prebehla v čo najkratšom čase, keďže aj čas hrá veľkú úlohu tak v poúrazovom ako aj v pooperačnom období. S rehabilitáciou je preto potrebné začať čo najskôr ako to pooperačný stav dovolí, pretože sa tým zvyšuje šanca na plnohodnotné obnovenie funkčnosti danej časti tela.
- Zdroj obrázka: AYA images / Shutterstock.com