S čím vám môže pomôcť včelí peľ?

S čím vám môže pomôcť včelí peľ?

Keby sa vás opýtame aký hmyz považujete za najužitočnejší, stavíme sa, že najčastejšou odpoveďou by boli včely. Stačí, že spomenieme „len“ opeľovanie kvetov a rôzne včelie produkty, ktoré máme tak radi.

Včely nám nedávajú len med, ale aj ďalšie produkty

Jednoznačne najpoužívanejší včelí produkt je med. Ten vám zrejme ani opisovať nemusíme, veď každý, kto chová včely a ponúka aj predaj medu, vám určite potvrdí, že o záujemcov núdzu nemá. Aj to ilustruje fakt, že med je u nás využívaný vo veľkom.

A čo včelí peľ? Aké máte skúsenosti s ním? Ide o peľové zrná vyšších rastlín, ktoré včely ukladajú do buniek plástov. Pre človeka má včelí peľ široké spektrum využitia ako prevencia a aj v prírodnej liečbe. Ak vás to zaujalo a rozmýšľate nad tým, čo by vám užívanie včelieho peľu prinieslo, tak si o ňom povieme niečo viac.

Niekoľko informácií k užívaniu včelieho peľu

Užívanie včelieho peľu sa odporúča pri fyzickom vyčerpaní, anémií, či počas rekonvalescencie. Dobré výsledky môže peľ dosahovať aj pri depresiách a zníženej potencii. Môže pomôcť s regulovaním fungovania čriev, takže vyskúšať ho môžete aj pri rôznych problémoch s trávením.

Každopádne predtým, ako začnete užívať včelí peľ, poraďte sa so svojim lekárom. Aj pri včelom peli platí, že všetkého veľa škodí a tak je potrebné dávať si pozor na primerané dávkovanie a taktiež robenie si prestávok v užívaní po určitej dobe (zväčša je to týždňová prestávka po mesiaci užívania včelieho peľu).

Rovnako je dobré na začiatku skúsiť trochu včelieho peľu a pozorovať na sebe možné prejavy alergie, keďže ide o potenciálny alergén. Preto by ho nemali užívať dojčiace ženy. Neodporúča sa užívať ani počas tehotenstva, keďže môže spôsobiť kontrakcie maternice a tak potenciálne ohroziť tehotenstvo.


  • Zdroj obrázka: hanif66 / Shutterstock.com