Z čoho pozostáva rovnošata lekárov a laboratórnych špecialistov?

Z čoho pozostáva rovnošata lekárov a laboratórnych špecialistov?

Lekári, nemocničný personál i laboratórni špecialisti musia mať na sebe kvalitné pracovné oblečenie. Rovnošata sa postará o to, že ich pacienti a ostatní pracovníci spoznajú už na prvý pohľad.

Okrem toho má zdravotnícke oblečenie ešte jeden dôležitý účel – ochranu. Nosenie bežného oblečenia by pacientov i samotný personál vystavilo veľkému riziku. Rovnošata je nutnosť. Pokiaľ ašpirujete na prácu lekára, študujete a pripravujete sa na prax v nemocnici, alebo len hľadáte nové kvalitné oblečenie, poradíme vám, čo by vám nemalo chýbať!

Ako sa zdravotnícky personál oblieka do práce?

Dôležité pracovné odevy pre lekárov sú kvalitné pohodlné zdravotnícke nohavice a tričko. Obyčajne v bielej farbe, no vo viacerých zariadeniach a klinikách personál nosí mentolovú alebo tmavomodrú farbu. Nohavice by vám mali zabezpečiť dostatok flexibility a musia perfektne sedieť na postave.

Materiál nohavíc aj tričiek musí byť pevný, pohodlný, aby v ňom personál vydržal počas celej služby. Dôležitým kritériom je aj nekrčivosť. Zdravotnícke oblečenie by malo byť úhľadné a nekrčivý materiál vás odbremení od žehlenia.

Pri nohaviciach je dôležitá dĺžka. Ak by boli príliš dlhé, zdravotník by sa mohol potknúť a ublížiť sebe i pacientovi. Oblečenie by malo byť voľné, aby pracovníci nemali obmedzený pohyb. Vesty, blúzy a nohavice by mali mať aj dostatok vreciek na uloženie kľúčov či zápisníka s perom.

Nesmú chýbať ani topánky, plášť a ochranné pomôcky

Biela zdravotnícka obuv je súčasťou povinnej výbavy každého zdravotníka. Môže ísť o sandále alebo topánky s pevnou protišmykovou mäkčenou podrážkou. Zdravotnícka obuv musí spĺňať prísne bezpečnostné normy.

Okrem podrážky musí mať pevný podpätok a celá topánka by mala zabezpečiť pohodlie na celý deň. Lekári a obzvlášť sestry sú v práci nonstop na nohách, takže nevhodná obuv by im mohla spôsobiť zdravotné problémy. Materiál obuvi by mal dobre odvádzať pot a postarať sa o vzdušnosť.

To, čo sa každému vybaví pri slove lekár, sú biele plášte. Práve vďaka nim ich vieme vizuálne odlíšiť od sestier, sanitárov a pomocných pracovníkov. Ide o časť oblečenia, bez ktorej by sa nezaobišli. Vedeli ste napríklad, že v minulosti boli lekárske plášte čierne kvôli zachovaniu formálnosti a vzdania úcty zosnulým? Po roku 1900 sa začali používať biele varianty, ktoré mali symbolizovať čistotu.

Medzi ďalšie nevyhnutnosti patria jednorazové ochranné kombinézy a ochranné kukly či štíty. Laboratórni špecialisti i lekári ich používajú na minimalizovanie rizika nákazy pri práci s infikovaným pacientom alebo pri odbere vzoriek. Vo veľkom sa používali počas testovania COVID-19.

Hľadáte kvalitné zdravotnícke oblečenie, ktoré vás dobre ochráni a vydrží vám dlhé roky? Prezrite si širokú ponuku na stránke www.ardonsk.sk!