Tabuľka čokolády nemusí byť ani pre cukrovkára tabu

čokoláda pre cukrovkára

Na naše edukačné stretnutia prídu často pacienti s otázkou, či je čokoláda  zakázanou pochutinou pre diabetikov ale nie. Niektorí si naozaj myslia, že  čokoládu jesť nesmú. Pravda je ale taká, že aj diabetici môžu konzumovať čokoládu v duchu regulovanej a racionálnej stravy. To znamená, že musia  klásť dôraz na to koľko, akú  čokoládu a kedy budú jesť,“

hovorí edukátorka programu DôveraPomáha diabetikom Jarmila Havrilová z Košíc.

Na edukáciách si vysvetľujeme rozdiely medzi jednotlivými druhmi čokolád, názorne porovnávame obsah sacharidov a tukov v tabuľkách jednotlivých druhov (biela, mliečna, horká, plnená) vrátane  dia čokolády. Naši diabetici sú často veľmi prekvapení, keď sa dozvedia, že dia čokoláda zvyšuje hladinu cukru v krvi takmer rovnako ako horká čokoláda, 

Platí tu jednoduché pravidlo: radšej menej, ale kvalitnej čokolády s vyšším obsahom kakaa (minimálne 70%) a nižším obsahom cukru a tuku. Horká čokoláda s nízkym obsahom cukru a tuku má nižší glykemický index, čiže hladina cukru v krvi po zjedení nestúpa tak rýchlo. Teda aj diabetici sa môžu príležitostne odmeniť trochou čokolády po prechádzke, práci v záhrade či na túre.

Cukrovkár si môže dopriať čokoládu vtedy, keď má nižšie hodnoty cukru v krvi a má chorobu pod kontrolou, bez výraznejších výkyvov. Tiež to s ňou ale nesmie prehnať.

Nekontrolované množstvá čokolády zvýšia hladinu cukru v krvi a kalórie naviac pomôžu zvýšiť hmotnosť. A to nechceme,“

dodáva ďalšia edukátorka Eva Košútová z Levíc.

zdravá čokoláda

Čo presne to znamená „primerané množstvo“ má pani Etela Hlaváčiková (64) z Levíc na sebe už dávno odpozorované. Je diabetičkou už niekoľko rokov a s čokoládou nemá žiaden problém.

Za tie roky som si zvykla čokoládu nejesť.  Dám si ju naozaj len veľmi zriedka. Musím mať výborné glykémie aspoň tri dni a jedna kocka mi stačí. Takéto potraviny už nie sú pre mňa taký strašiak, lebo chodím na edukácie. Poisťovňa Dôvera má program na pomoc diabetikom a tam sa všetko učíme. Som veľmi spokojná. No a keď je cukru viac? Len pohyb, pohyb a ešte raz pohyb,“.