Technológia IPL pomáha s rôznymi kožnými problémami

Technológia IPL pomáha s rôznymi kožnými problémami

Množstvo problémov, s ktorými ľudia navštevujú dermatológov, je rozsiahle. Niektoré problémy sú len estetického charakteru a teda pri ich riešení ide hlavne o to, vyzerať lepšie. Avšak niektoré môžu mať aj vážnejší vplyv na naše zdravie.

Už sa viac nečervenajte

Aj keď problémov pre dermatológov je veľa, nie každý si vyžaduje odlišnú metódu liečenia. Príkladom účinnej metódy na viacero dermatologických problémov je technológia intenzívneho pulzného svetla, označovaná aj skratkou IPL.

Ide o neinvazívnu a iba naozaj mierne bolestivú metódu. Ako už názov môže napovedať, ide tu o pôsobenie svetelného lúča. Bližšie si použitie tejto technológie opíšeme na konkrétnych dvoch kožných ochoreniach. Avšak rozhodne nejde o jediné dve použitia IPL.

Najskôr sa pozrime na kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním centrálnej oblasti tváre. Ide o rosaceu, ktorá začína ako estetický problém (a aj to prchavý), avšak neriešením môže prerásť k oveľa závažnejším problémom.

Pri liečbe rosacey sa svetelná energia IPL mení na tepelnú a pôsobí na hemoglobín v cievkach. Tak dochádza k ich deštrukcii a následne sa prirodzene vstrebávajú. Aj keď počas zákroku budete v ošetrovanom mieste pociťovať jemné pálenie, k poškodeniu pokožky nedochádza.

A pigmentové škvrny budú minulosťou

IPL je možné s vysokou účinnosťou využiť aj pri snahách o účinné odstránenie pigmentácií. Tie vznikajú pri zmnožení pigmentových buniek. Svoj vplyv na takéto zmnoženie má slnečné žiarenie, hormonálne zmeny, tehotenstvo, ale aj užívanie antikoncepcie a nevhodných parfumov.

IPL v tomto prípade využíva rôzne filtre. Pomocou nich zasahuje správnu hĺbku kože, v ktorej fragmentuje pigment. Tieto zvyšky pigmentov potom zmetabolizuje imunitný systém. Nedeje sa to však ihneď, ale ošetrenie sa opakuje v 4-týždňových intervaloch, kým sa nedosiahne požadované vyblednutie pigmentovej škvrny.


  • Zdroj obrázka: puhhha / Shutterstock.com