Bolesť zubov je strašiakom mnohých. Niet sa čomu diviť, problémy so zubami nie sú nikdy príjemné. Vedeli to aj ľudia v dávnejšej minulosti a o zuby sa starali ako sa len dalo.
Nemôžeme sa im čudovať, zubárov ľudstvo nepozná odjakživa a preto v minulosti často problémy so zubami riešili kováči. Samozrejme trhaním. A nechať si zuby trhať kováčom, to rozhodne nebolo nič príjemné.
Zubári dokážu zachrániť aj tie zuby, ktoré kedysi nie
Našťastie dobra pokročila a aj stále napreduje. Aj zub, ktorý by sa ešte pre niekoľkými rokmi trhal (našťastie už u zubára a nie u kováča), sa veľakrát dá zachrániť. A to vďaka koreňovému ošetreniu zuba, kvalitnej endodoncii.
Tá sa vykonáva v prípade, že kaz zasahuje až do zubnej drene alebo sa pri ošetrení hlbokého kazu preniklo až k nervu. Jej cieľom je dôkladne vyčistiť zub a „dostavať“ chýbajúce časti zubu.
Pre vytvorenie sterilného prostredia počas zákroku sa používa takzvaná kofferdamova membrána. Po vyčistení sa zubné kanáliky zaplnia takzvanou guttaperčou a nasleduje spomínanie „dostavanie“ zuba.
Nezanedbávajte dentálnu hygienu
Ak chcete minimalizovať riziko podobných komplikácii, je potrebné okrem pravidelného a dôkladného čistenia zubov aj pravidelné absolvovanie dentálnej hygieny raz za 6 mesiacov.
Ak vám to príde „otravné“ alebo máte z dentálnej hygieny obavy, možno vás presvedčia nasledujúce dôvody, pre ktoré by ste mali dentálnu hygienu pravidelne absolvovať.
Prvým je minimalizovanie zubného kazu. S profesionálnymi nástrojmi môžu byť vaše zuby vyčistené aj na miestach, kde sa doma kefkou nedostanete. Rovnako tak budete predchádzať nepríjemným problémom s ďasnami ako je ich krvácanie, či strate zubu pri pokročilej parodontitíde.
A vďaka tomu, že dentálna hygiena vás dokáže zbaviť zubného povlaku aj usadeného zubného kameňa, s čím vám bežné čistenie nepomôže, môžete sa zbaviť aj nežiaducej pigmentácie zubov. A rovnako tak aj nepríjemného zápachu z úst.
- Zdroj obrázka: Dean Drobot / Shutterstock.com