Aj keď zubári dokážu zachrániť veľa, dôležitá je hlavne prevencia

Aj keď zubári dokážu zachrániť veľa, dôležitá je hlavne prevencia

Bolesť zubov je strašiakom mnohých. Niet sa čomu diviť, problémy so zubami nie sú nikdy príjemné. Vedeli to aj ľudia v dávnejšej minulosti a o zuby sa starali ako sa len dalo.

Nemôžeme sa im čudovať, zubárov ľudstvo nepozná odjakživa a preto v minulosti často problémy so zubami riešili kováči. Samozrejme trhaním. A nechať si zuby trhať kováčom, to rozhodne nebolo nič príjemné.

Zubári dokážu zachrániť aj tie zuby, ktoré kedysi nie

Našťastie dobra pokročila a aj stále napreduje. Aj zub, ktorý by sa ešte pre niekoľkými rokmi trhal (našťastie už u zubára a nie u kováča), sa veľakrát dá zachrániť. A to vďaka koreňovému ošetreniu zuba, kvalitnej endodoncii.

Tá sa vykonáva v prípade, že kaz zasahuje až do zubnej drene alebo sa pri ošetrení hlbokého kazu preniklo až k nervu. Jej cieľom je dôkladne vyčistiť zub a „dostavať“ chýbajúce časti zubu.

Pre vytvorenie sterilného prostredia počas zákroku sa používa takzvaná kofferdamova membrána. Po vyčistení sa zubné kanáliky zaplnia takzvanou guttaperčou a nasleduje spomínanie „dostavanie“ zuba.

Nezanedbávajte dentálnu hygienu

Ak chcete minimalizovať riziko podobných komplikácii, je potrebné okrem pravidelného a dôkladného čistenia zubov aj pravidelné absolvovanie dentálnej hygieny raz za 6 mesiacov.

Ak vám to príde „otravné“ alebo máte z dentálnej hygieny obavy, možno vás presvedčia nasledujúce dôvody, pre ktoré by ste mali dentálnu hygienu pravidelne absolvovať.

Prvým je minimalizovanie zubného kazu. S profesionálnymi nástrojmi môžu byť vaše zuby vyčistené aj na miestach, kde sa doma kefkou nedostanete. Rovnako tak budete predchádzať nepríjemným problémom s ďasnami ako je ich krvácanie, či strate zubu pri pokročilej parodontitíde.

A vďaka tomu, že dentálna hygiena vás dokáže zbaviť zubného povlaku aj usadeného zubného kameňa, s čím vám bežné čistenie nepomôže, môžete sa zbaviť aj nežiaducej pigmentácie zubov. A rovnako tak aj nepríjemného zápachu z úst.


  • Zdroj obrázka: Dean Drobot / Shutterstock.com